חיפוש

על מה עולה חדש יכול לקבל החזר מס?

עידוד עלייה לישראל הוא עניין שהמדינה רואה בו ערך חשוב מאוד. בהתאם לכך, עולים חדשים נהנים מסל הטבות ותמריצים, בהם גם כאלו הקשורים בהחזרי מס. במאמר הבא נבין על מה עולה חדש יכול לקבל החזר מס.

 

 החזר מס באופן מקצועי

עלייה לישראל היא אירוע מרגש מאוד כמובן אך גם קשה ומאתגר. העולה החדש נאלץ להתיק את חייו למקום מגורים חדש לגמרי ולהתמודד עם קשיים יומיומיים בתחום השפה, העבודה, התרבות ועוד. בירוקרטיה והתעסקות עם מיסים הם דבר מאתגר לכולם, בין שעלו ובין שנולדו בארץ. לכן עבור עולים חדשים שעוד לא מכירים היטב את הבירוקרטיה הישראלית ואת השפה על בוריה, היעזרות בחברת החזרי מס מקצועית יכולה לשמש פתרון אלגנטי ומיטיב. חברות כגון get-tax ואחרות מתמחות במתן שירותים בתחום המיסוי לעולים חדשים ואוכלוסיות נוספות.

 

על מה ניתן לקבל החזר מס?

עולה חדש זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה לאורך כל מה שמוגדר כתקופת העלייה שלו, הנמשכת מבחינת החוק 42 חודשים (שלוש וחצי שנים). נקודות הזיכוי משתנות בשלבים בתוך התקופה, כאשר בשנה וחצי הראשונות העולה זכאי לשלוש נקודות זיכוי לחודש על העלייה.

בשנה שלאחר מכן (כלומר, שנה וחצי עד שנתיים וחצי מזמן העלייה) העולה זכאי לשתי נקודות זיכוי לחודש, וביתרת התקופה הוא זכאי לנקודת זיכוי אחת לחודש. בשביל לסבר את האוזן, נזכיר כי עלותה של נקודת זיכוי היא 219 שקלים שאינם מחויבים במס הכנסה.

חשוב להדגיש כי תקופת העלייה נחשבת מרגע קבלת תעודת עולה ועד שלוש שנים וחצי לאחר מכן. גם אם העולה לא עבד בתקופה זאת, לא ניתן לדחות את הטבת המס לתקופה מאוחרת יותר. הסייג היחידי הוא לכך הוא אם העולה התגייס לצה"ל או למד לימודים על תיכוניים, המאפשרים לדחות את תקופת ההטבה על המס.

 

הטבות נוספות לעולים חדשים

מעבר לזיכוי במס הכנסה עולים חדשים נהנים גם מהטבה משמעותית על מס רכישה, למגורים או לעסק (כאשר גם משק חקלאי נחשב כלול בקטגוריה זאת). ההטבה יכולה להתממש פעם אחת בעבור כל מטרה. במילים פשוטות, ניתן לממש אותה עבור נכס למגורים פעם אחת ועבור נכס עסקי פעם נוספת.

מהם שיעורי המס הרכישה לעולים חדשים? חצי אחוז עבור חלק שווי הנכס מתחת לכמיליון שמונה מאות אלף שקלים וחמישה אחוזים לחלק שווי הנכס הגבוה מכך. שיעורים נמוכים באופן ניכר בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

 

לא מוותרים על הזכויות שלכם

כעולים חדשים, ידיעת הזכויות והטבות הניתנות היא לא עניין של מה בכך. מדובר בתמריצים משמעותיים עם ערך כלכלי לא מבוטל, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על אנשים שצריכים לבסס את עצמם מחדש בארץ חדשה. לכן אסור להקל ראש בידיעת הזכויות וחשוב לעשות את כל הנדרש על מנת שלא לוותר עליהן.

החזר מס

אולי תאהבו גם את