חיפוש

על פי מה נקבע הסכם הבוררות?

הסכם הבוררות הוא הסכם טרומי שנחתם, עם תחילת פעילות עסקית משותפת, וקובע שבכל סכסוך בו תידרש קביעה של צד שלישי, יישבו את הסכסוך במסגרת בוררות וללא פנייה לבית המשפט. הסכם הבוררות הוא ההוכחה ששני הצדדים מעוניינים בתהליך, וזו הדרישה הבסיסית לקיומו של תהליך בוררות. 

 

מה זה הסכם בוררות?

בוררות היא בחירה אלטרנטיבית למי שמעדיף ליישב את סכסוכיו מחוץ לבית המשפט או למי שבית המשפט קבע כי הסכסוך בעניינו יוכל להיפתר באמצעות בוררות. בוררות מתחילה בכתיבת הסכם בוררות בין שלושת הצדדים המעורבים בתהליך – שני הצדדים בסכסוך והבורר.

בהסכם הראשוני מתחייבים הצדדים לתהליך אך גם קובעים את הדרך בה יתנהל – בהסכם זה נקבע, בין השאר, האם פסק הבורר יבוסס על הדין המהותי וכן, האם הם מעוניינים לאפשר הליך ערעור, לאחר פסק הבורר.

 

בורר אינו שופט

למרות הדמיון להליך המשפטי, בורר אינו שופט והסמכויות שלו נקבעות, על ידי שני הצדדים, בשלב ניסוח הסכם הבוררות. על פי מה שהוחלט ונקבע בתחילת התהליך, תתנהל הבוררות. בין השאר הם קובעים האם החלטתו של הבורר תהיה מבוססת על החוק, על דעתו המקצועית או על פי עקרון אחר, שמוסכם על כולם.

במקרים מסוימים, נקבעת מראש, בהסכם בוררות, זהותו של בורר מסוים, שיהיה הבורר בסכסוכים בתחום התמחותו. בהסכם נקבעים גם המיקום בו תערך הבוררות וכן פרטים נוספים כמו אורכו של התהליך ותנאיו.

 

מה אומר החוק?

על פי החוק, להסכם בוררות לגבי נושאים מסוימים לא יכול להיות תוקף. למשל: דיור מוגן, הורות או פירוק חברה. החוק מתייחס גם באופן ספציפי לזכות הערעור וקובע כי במידה שלא עוגנה בהסכם הבוררות, לא ניתן יהיה לערער על פסק הבורר. לבסוף, קובע החוק כי כאשר אחד הצדדים אינו מכיר בסמכותו של הבורר בנושא מסוים, יש לבחון זאת בבית המשפט ולהעניק לפסק הבורר תוקף חוקי או לפסול אותו.

 

ואם אין הסכם?

על הסכם בוררות נהוג לחתום בתחילת עבודה משותפת, כדי לקבוע מראש את האופן בו ינוהל משבר, אם יתגלע. הסיבה לכך היא שהסכמה על פרטי הליך יישוב סכסוכים איננה יעד קל, בעת סכסוך אבל אם הצדדים מוכנים לכך, ניתן לחתום על הסכם בוררות גם לאחר שהתעורר סכסוך בין הצדדים, כדי לעגן, לכל הפחות, את התנאים הבסיסיים לקיום ההליך.

 

סיכום

הסכם בוררות הוא מסמך עסקי ומשפטי וככזה מומלץ, כמובן, לערוך אותו בעזרת מומחה. מומחה בעל ניסיון בתחום הסכמי הבוררות יוכל לייעץ לצדדים על נושאים ותחומים שנהוג וכדאי, לקבוע מראש, בהסכם בוררות. נושאים שאין בהם החלטה במסגרת ההסכם, ינוהלו על פי ההוראות הקבועות בחוק.

כדאי להיות מוכנים עם הסכם בוררות מפורט ומוסכם, שנערך עוד בטרם התעורר סכסוך, ובעת כתיבתו היו הצדדים מרוכזים בטוב ביותר לשותפות.

הסכם בוררות

אולי תאהבו גם את

מה מותר לומר לעו_ד
מה מותר לומר לעו"ד?

ההבנה של מה ניתן לומר לעורך דין לא רק מבהירה את גבולות התקשורת המשפטית אלא גם משפרת את האפקטיביות של הייצוג המשפטי. אז איך עושים

קראו עוד »
עבירות רצח
כמה זמן זה מאסר עולם?

מאסר עולם הוא כיום העונש הקשה ביותר שיכול לקבל נאשם בישראל בגין עבירה שביצע. אמנם בספר החוקים הישראלי מוזכרת האפשרות של עונש המוות, אבל השימוש

קראו עוד »
נוטריון בתל אביב
איפה מוצאים נוטריון בתל אביב?

כאשר מסמכים משפטיים דורשים אישור נוטריוני בתל אביב, חיוני למצוא נוטריון אמין ומוסמך. לנוטריונים תפקיד מכריע באישור ואימות עסקאות משפטיות שונות. אנחנו כאן כדי לכתוב

קראו עוד »