פיצויים בגובה אלפי שקלים בתביעת לשון הרע עם עורך דין

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים חשופים לתביעת לשון הרע בשל פרסומים ברשתות החברתיות והחשיפה באינטרנט.

במידה ויש עילה, מגיש התביעה עשוי לזכות בפיצוי של אלפי שקלים.

המאמר יתאר את אופן הגשת התביעה ללשון הרע באמצעות עורך דין.

 

מתי מגישים תביעת לשון הרע?

כשמדובר בלשון הרע החוק עוסק בהשפלת אדם אחר, פגיעה בכבודו ובמשלח ידו בין אם אלו דברי אמת או שקר. כאשר האמירות הפוגעניות מפורסמות בעל פה או בכתב והפרסום נחשף ליותר מאדם אחד מדובר בלשון הרע. יש להוציא פרסומים שאינם משמשים כעילה כמו פרסום ישיבות הממשלה וכד'. במקרים מסוימים פרסום לשון הרע יכול אף להוות עבירה פלילית. מה שקובע היא הכוונה. האם הייתה כוונה לפגוע, האם פורסם ליותר מאדם אחד כדי להשמיץ וכד'. אדם הנמצא אשם בעבירה פלילית של לשון הרע יקבל על פי החוק עד שנת מאסר מעבר לפיצוי הכספי. מי שנפגע מלשון הרע יכול להגיש לבית המשפט קובלנה ולהחליט אם הפוגע יעמוד לדין ולא המדינה כפי שנהוג בעבירות פליליות אחרות. לפיכך, ניתן לתבוע על לשון הרע בנוסף לתביעה האזרחית גם תביעה פלילית בהתאם לראיות.

 

הגשת תביעת לשון הרע לבית משפט אזרחי

את תביעת לשון הרע מגישים באמצעות עורך דין לשון הרע המנוסה ובקיא בתחום. עורך הדין ימליץ אם להגיש תביעת פיצוי עם הוכחת נזק או תביעה ללא הוכחת נזק. במידה ובעקבות הפגיעה התובע איבד את כושר השתכרותו או משלח ידו למשל, תוגש התביעה עם הוכחת נזק על פי הראיות שברשות התובע. במידה ולא נגרם לו נזק כלכלי ורק שמו הטוב נפגע, התביעה תוגש ללא הוכחת נזק. ניתן למצוא מידע נוסף בנושא באתר https://yonilevy.co.il. תביעה עם הוכחת נזק יכולה לשאת פיצוי גבוה הרבה יותר מאשר תביעה ללא הוכחת נזק. עם זאת, כאשר אין הוכחה ותובעים ללא פיצוי על הנזק, אלא רק על פיצוי עבור העוולה ניתן לקבל עד 50 אלף ₪. במידה והפרסום נעשה במטרה לפגוע, הפיצוי יהיה עד 100 אלף ₪.

 

כיצד החוק מגן על הנתבע?

אמת בפרסום – כאשר הפרסום מוכח כאמיתי על ידי הנתבע ויש בו עניין ציבורי הנתבע יהיה מוגן.

פרסום בתום לב – כאשר הנתבע פרסם את דבריו בתום לב כי רצה להגן על ענייניו הפרטיים או כביקורת על פעולות שנעשו בפומבי וכד', הנתבע יהיה מוגן.

הנתבע גם יקבל הגנה במידה והאמין באמת שפורסמה וחזר על דברי אחרים מתוך חוסר כוונה לפגוע ובמיוחד כשהתנצל על דבריו.

חשוב לציין שבמקרים רבים בית המשפט שולח את התובע והנתבע לתהליך של גישור לפני שמתחיל ההליך המשפטי. לסיכום, צריך הוכחות שהפרסום אכן היה לשון הרע במיוחד אם הסב לתובע נזק ולהתייעץ עם עורך דין בתחום כדי לדעת מה הסיכוי להצלחת התביעה.

 

פסיקה משפטית

אולי תאהבו גם את

תאונת דרכים
נזקי גוף בתאונת דרכים

תאונות דרכים עשויות לגרום לנזקי גוף ברמות שונות, כאשר הסקאלה נעה בין פציעות קלות מאוד לקשות מאוד. יש מי שסוברים שפיצויים עבור נזקי גוף מגיעים

קראו עוד »
ז'יטונים וקלפים
האם הימורים זה חוקי?

הימורים היא עבירה על החוק, ועל כן חשוב שתדע את זכיותייך בנושא. עורכי הדין ממשרד מיסקביץ וטייב מסבירים את כל מה שרצית לדעת לגבי הימורים

קראו עוד »